Oct 11, 2010

Sinestezi

Empati'de bahsi geçen sinestezik eğilimleri olan insanlar mıydı tam hatırlayamıyorum ama semptomları aynı gibi geldi bana, dolayısıyla direk onlarla bağdaştırdım. Her neyse. Yalnız sinestezik olmak isterdim sanırım. Gerçi bazı şeyleri okurken, "aa bu bende de var." dedim ama pek ihtimal vermiyorum. 
Algılalama bozukluğu olarak geçiyor sinestezi ama çok değişik bir şey. Yani bence bozukluktan çok doğuştan gelen bir hediye. Bu insanlar sesleri görebilir, renkleri hissedebilir ve şekillerin tadını alabilirlermiş. 
Eskiden insanların gördüğü renkler farklıysa diye düşünürdüm. Mesela benim gördüğüm yeşil, senin pembendir ama ikimizde onu mavi olarak tanımlıyoruzdur. Anlatamadım galiba, biraz karışık aslında düşüncem ama bana olabilirmiş gibi geliyordu, çünkü senin ne gördüğünü yalnızca sen biliyorsun ve belki de insanların farklı renklerden hoşlanıyor olabilmeleri de bu yüzden olabilirmiş gibi geliyordu. Ama tabii bunu ne deneyle ne de gözlemle kanıtlayabilirim, başkasının gözünü alıp kendime de takamam. O yüzden sonsuza kadar benim zavallı teorim olarak kalacak, malesef. ^^,
Neyse sinestezikler pek sık rastlanan insanlar değilmiş. Ama nedense Ekşi Sözlük yazarlarından başlığa yorum atan kısmının yarısı sinestezik olduğunu iddia etmiş, ilginç geldi.
Ve ayrıca bu hastalığa(?) sahip insanlar çeşit çeşitmiş. Mesela bazıları renkleri duyar, bazıları tatları şekillendirir falan. 
Ha, ben buraya nereden geldim? İndigo insanlarından. Onu da başka zaman yazarım artık. 

No comments: